دکتر محسن اسماعیلی جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد

 

دکتر محسن اسماعیلی جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد

دکتر محسن اسماعیلی  جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد

 

دکتر محسن اسماعیلی  جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد
مجلس خبرگان تبلور همدلی تمام گرایش های وفادار به نظام باشد
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: همانطور که ولایت فقیه نماد وحدت و انسجام ملی است، مجلس خبرگان هم باید تبلور همدلی و همزبانی تمام گرایش های وفادار به نظام، انقلاب و منافع ملی باشد.
محسن اسماعیلی روز چهارشنبه پس از نام نویسی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، در جمع خبرنگاران افزود: نظام جموری اسلامی ثمره قرن ها تلاش ایرانیان برای استقرار یک نظام سیاسی مبتنی بر اسلام و آرای عمومی و بسترساز عدالت و آزادی است.
وی افزود: رکن اصلی این نظام هم ولایت فقیه است که کارآمدی آن در فراز و نشیب چند دهه اخیر برای همه ناظران منصف ایران و جهان به اثبات رسیده است.
اسماعیلی ادامه داد: جایگاه و اهمیت خبرگان رهبری هم در ارتباط تنگاتنگی که با این رکن اساسی نظام دارد، آشکار می شود.
وی اضافه کرد: مجلس خبرگان، لنگر ثبات نظام و نکته امید و اعتماد مردم و کارکرد آن مظهر یگانگی جمهوریت و اسلامیت است و به همین دلیل اعضای خبرگان رهبری باید پایبندی خود را به دیانت و عقلانیت در عمل به اثبات رسانده و نشان داده باشند که جز به منافع ملی و تکالیف دینی نمی اندیشند.
عضو شورای نگهبان افزود: خبرگان می توانند با حفظ اصول و پافشاری بر معیارها، قدرت تعامل و گفت و گو با طیف های مختلف مردم و نخبگان را داشته باشند و به عنوان پیام آوری امین و صادق تمام توان خود را صرف صیانت از ولایت فقیه، رکن اصلی و عمود خیمه نظام و تعالی کشور و سعادت ملت کنند.
اسماعیلی اظهار کرد: به همان اندازه که انفعال در برابر دشمنان و بدخواهان زشت و ممنوع است، انشراح صدر در برخورد با دوستان و خودی ها ضروری است. نباید مرز بین انشراح صدر با خودی ها و صلابت در برابر غیر خودی ها را فراموش کرد.
وی اضافه کرد: مجلس خبرگان رهبری می تواند مفیدتر و موثرتر از گذشته هم در خدمت نظام باشد و من به عنوان کسی که خود را مدیون و وفادار همیشگی نظام اسلامی می داند با پیشنهاد دوستان اقدام به ثبت نام برای داوطلبی مجلس خبرگان رهبری از تهران کردم.
انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفندماه سالجاری برگزار می شود.
زندگی نامه خود نوشت

دکتر محسن اسماعیلی  جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد

 

این جانب محسن اسماعیلی، در چهارمین روز از اسفند ماه سال 1344 در جنوب شرق تهران متولد شدم. به فضل خدا در خانواده‌ای مذهبی و متوسط رشد کردم و پا به مدرسه گذاشتم. دوران دبستان و راهنمایی را در مدرسه‌ای با امکانات ناچیز در محله اصفهانک که هم‌اکنون کنار اتوبان شهید محلاتی(آهنگ) قرار گرفته است گذراندم و همواره شاگرد اول کلاس شناخته می‌شدم.
ورود به دوران دبیرستان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بود و من نیز همانند همه مردم ایران دل به این حرکت خدایی داده بودم. در محله ما دبیرستان نبود و به همین دلیل مجبور بودم تا به دبیرستانی در میدان شهدا بروم. مسیر و پیاده‌روی طولانی آن روزها به دلیل همراهی دوستانی صمیمی که برخی از آنان به خیل شهیدان پیوسته اند، همچنان به عنوان خاطره‌ای شیرین در ذهن من مانده است.

 

هنوز چند ماهی از آغاز سال اول دبیرستان نگذشته بود که نسیم جان‌بخش جبهه‌های دفاع مقدس روحم را نوازش داد و به رغم ایرادی که به سن کم می گرفتند، با ترفندهایی توانستم راهی غرب کشور شوم. زمستان 1360 و در حالی که حدود 16 سال داشتم در مرزهای کردستان با دشمنان خارجی و بدخواهان داخلی روبرو شدم. دوستان آسمانی چنان جذاب بودند که همنشینی با آنها را بر هر چیز دیگر ترجیح می‌دادم؛ دوستانی که یکی‌یکی به جوار رحمت الهی پرمی‌کشیدند و داغ هجراتشان هنوز هم بر سینه‌ پر زخمم باقی است.
دوران دبیرستان را هم‌زمان با رفت‌وآمد به جبهه سپری می‌کردم و دیپلم خود را در رشته ریاضی فیزیک گرفتم.به فضل خدا، از کودکی شیفته علوم اهل بیت‌سلام‌الله‌علیهم، بودم و همین موجب شد تا هم در جبهه و هم مواقعی که در تهران بودم، همزمان به تحصیل علوم حوزوی هم بپردازم. مدرسه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهرانی محل رفت‌وآمد آن روزهای من بود و خصوصاً از بیانات گرم و دل‌نشین آن مرحوم استفاده کردم. هرگاه که یادداشت‌های آن عصرها و شب‌های دل‌انگیز را نگاه می‌کنم، خدا را بر آن توفیق‌ها شاکرم.
تعطیلی دانشگاهها به دلیل انقلاب فرهنگی و گرمای حضور در جبهه‌ها نمی‌گذاشت به فکر آینده باشم اما بازگشایی دانشگاه‌ها و اصرار تعدادی از طلاب پرهیزکار و دوست‌داشتنی مدرسه عالی شهید مطهری که هم سنگر ما بودند، مرا به شرکت در کنکور ورودی آن مرکز عزیز کشاند. آن طور که یادم هست با کارت شماره1538 بود که شرکت کردم و باز هم به لطف خدا پذیرفته شدم؛ این در حالی بود که همه مقدمات را برای هجرت به حوزه علمیه قم فراهم کرده بودم.
بهر حال حضور در مدرسه عالی و تحصیل «لمعه دمشق» حاجب «لمعه عشق» نشد و باز هم توفیق شرکت در عملیات‌های بزرگی نظیر خیبر، بدر، والفجر 8(تسخیر فاو)، فتح یک(کرکوک) و کربلای پنج(شلمچه) و … حاصل شد و هر بار از قافله عزیزترین دوستانم باز می‌ماندم و ربّ رحیم ما را فقط به چشیدن طعم حضور و افتخار جانبازی ‌پسندید.
بهر حال تحصیلات تکمیلی را بدون وقفه ادامه دادم؛ تا اینکه دکترای تخصصی خود(PHD) را در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس گرفتم. بهمن ماه سال 1378 بود که از رساله دکتری خود با درجه عالی دفاع کرده و فارغ‌التحصیل شدم.
سپاس خدای را که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان رتبه نخست و دانشجوی نمونه کشوری برگزیده و معرفی شدم و البته همچنان به فراگیری علوم اسلامی در حوزه علمیه مروی هم ادامه دادم.
از میان استادان بزرگوار دوره سطح باید به ویژه از حضرات آیات آقایان محمدامامی کاشانی، سید محمدموسوی بجنوردی، سیدحسن مرعشی شوشتری، سید مصطفی محقق داماد و سید جعفر کریمی یاد کنم که نقش و سهم زیادی در شکل‌گیری اندوخته‌های علمی این ناچیز داشتند. از سال 1373 تاکنون نیز بدون وقفه در درس‌های خارج فقه و اصول شرکت کرده‌ام و این را از الطاف خاص پروردگار متعال می‌دانم. درک محضر حضرات آیات خامنه‌ای و بجنوردی و استفاده از درس‌های آیت‌الله فاضل لنکرانی از توفیقات این دوران بود که باید شکرگذار آن باشم و البته به طور ویژه باید از محضر بزرگ مردی یاد کنم که سالهای سال ، چون طبیب و حکیمی بی‌نظیر به درمان دردهای اخلاقی و راهنمایی نفوس مستعد همت گماشته است. از سال 1361 بود که در مبارک شبی از شبهای ماه مبارک رمضان به محفل نورانی او راه یافتم و هزاران شکر که تا شب آخر، بی‌وفقه خوشه‌چین خرمن دانش و اخلاق او شدم؛ مرحوم حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی قدس الله نفسه الزکیه را می‌گویم که سرتاپا غرق لطف و منت اویم.نمی دانم چطور توانستم در ظهر اربعین(13دی ماه92) آن وجود نورانی رادر قبربگذارم و آن بوسه جانسوز را برپیشانی مبارکش بنشانم.شرح این هجران واین سوز جگر. این زمان بگذار تاوقت دگر…
تقریباً همه درس‌هایی را که شرکت کرده‌ام نوشته‌ام. از شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری تا رسایل و مکاسب و کفایه. یک دوره کامل درس‌های خارج اصول و نیز برخی مباحث خارج فقه مانند مکاسب محرمه(از ابتدا تا انتها که 7 سال طول کشید)، جهاد، حدود، ربا و خمس را تقریر و تحریر کرده‌ام و الحمدلله که حضرت استاد آنها را تایید و تحسین مکرر فرموده‌اند؛ این غیر از درس‌های اخلاق و تفسیر است که کمتر از فقه و اصول برای آن وقت نگذاشته‌ام.
از نظر شغلی هم در همان روز دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان عضو هیئت علمی انتخاب و استخدام شدم و از سال 1380 با انتقال به دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به ریاست دانشکده حقوق منصوب شدم. 11سال بعد دست تقدیر مرا به دانشگاه تهران برد. تدریس درس‌های حقوقی را به طور مستمر ادامه داده و البته از تدریس حوزوی هم غفلت نکرده‌ام و هم اینک مشغول تدریس مکاسب شیخ انصاری هستم.
به لطف خدا کتاب‌ها و مقاله‌های متعددی را منتشر کرده‌ام که از میان آنها «کلیات علوم قرآن» در سال 1374 و «قوه قاهره» در سال 1379 به عنوان کتاب سال معرفی شده‌است. در همین سال به عنوان پژوهشگر برگزیده مورد تشویق رئیس جمهور وقت قرار گرفتم.
در سال 1380 به عضویت شورای نگهبان درآمدم .آن وقت جوان ترین عضو محسوب می شدم. درسال 1386 نیز با رای اول مجلس شورای اسلامی و سپس در سال1392با رای بیش از91درصدی نمایندگان ملت این عضویت برای بار سوم تمدید شده است. درحدامکان از سیاست و اجتماع هم غافل نیستم و فعالیت‌های پیوسته و ناپیوسته‌ای را دنبال می‌کنم.
علاوه بر اخذ گواهی اجتهاد، در سال 1385 در آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کردم و مورد تایید فقهای شورای نگهبان و ممتحنین حوزه مقدسه قم قرار گرفتم.
درسال1369و شب عید غدیر خم با بانویی پرهیزکار و همراه،و اخت الشهیدین ، ازدواج کردم و سه فرزند دارم که به واقع در این روزگار از نوادرند. هروقت خواسته ام نعمت وجود این خانواده را شکر کنم، از همیشه بهتر معنای عجز را فهمیده ام، و تنها عرضه داشته ام که رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَى وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ ….
هم اکنون به عنوان دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران در حال انجام خدمت به فرزندان این سرزمین پر گهر هستم.
اول ) پیشینه تحصیلی :
1.    اخذ دکترای حقوق خصوصی با درجه عالی در سال 1378 از دانشگاه تربیت مدرس .
2.   معرفی به عنوان رتبه نخست و دانشجوی نمونه کشوری در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری از سوی وزارت علوم ،‌تحقیقات و فناوری  .
3.  تقدیر از فعالیتهای آموزشی و پژوهشی توسط دانشگاه تربیت مدرس ، 1376
4.   تحصیل در مقطع خارج فقه و اصول از سال 1373 تا کنون و اخذ گواهی اجتهاد
5.   معرفی به عنوان پژوهشگر برگزیده کشوری در سال 1379
6.   دوره آموزشی جستجوی پیشرفته در اینترنت .
7.  دوره آموزشی فرآیند برنامه ریزی استراتژیک
8.  دوره آموزشی گفتگوی نویسندگان و روزنامه نگاران اروپا و آسیا در ترکیه .
9.   دوره آموزشی بانک اطلاعاتی”emerald””
10. دوره آموزشی مهارتهای تدوین وانتشارمقاله های علمی وپ‍‍ژ‍‍‍‍وهشی به زبان انگلیسی
11. دوره آموزشی مبانی پژوهش های کیفی
12.  دوره آموزشی راهبردهای بازیابی اطلاعات دروب
13.  انتخاب طرح تحقیقاتی«مبانی علمی و حقوقی پیش نویس لایحه قانون تبلیغات بازرگانی »به عنوان پژوهش فرهنگی سال ،اسفند1389

 

دوم ) پیشینه آموزشی  :
1.   عضویت در هیات علمی از سال 1371 و تدریس مستمر دروس حقوق اساسی ، حقوق مالکیت های فکری ، حقوق بین الملل ، حقوق مدنی ، اصول ، فقه و قواعدفقه در دانشگاههای تهران، امام صادق ( ع ) ، شاهد ، تربیت مدرس ، عالی دفاع ملی و شهید مطهری
2.   تدریس حقوق ارتباطات در دانشگاه تهران ( دانشکده علوم اجتماعی ) و دانشکده صدا و سیما از سال 1376
3.     طراحی و راه اندازی گرایش حقوق ارتباطات دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)
4.     طراحی و راه اندازی گرایش حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع)
5.     تدریس در مقطع دکتری از سال  1383
6.      عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال 1380 تا1391
7.     مدیر گروه حقوق خصوصی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، از سال 1386
8.     رئیس کمیته فقه ،حقوق وروابط بین الملل وزارت علوم،تحقیقات وفناوری،ازسال1388
9.     دانشیار حقوق خصوصی پایه 24 دانشگاه تهران
سوم ) مهم‌ترین سوابق اجرایی
 1.       رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،1374-،1376
2.      سه دوره عضویت حقوقدان شورای نگهبان، 1380 تاکنون
3.     رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع)، 1383 تا1392
4.     رئیس هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات، از1392 تا کنون
چهارم ) فعالیتهای پژوهشی و تالیفی
.       الف  ) کتاب ها
1- کلیات علوم قرآن،(منتخب سومین نمایشگاه بزرگ قرآن)، انتشارات بنیان، 1374.
2- نظریه خسارت(بررسی لزوم جبران خسارتهای معنوی و مسئولیت ناشی از تقویت منافع و فرصتها از دیدگاه فقه و حقوق تطبیقی)،انتشارات امیر کبیر، 1377.
3- قوه قاهره (مطالعه تطبیقی در حقوق اسلام، ایران، تصمیمات و آرای دیوان داوری دعاوی ایران ایالات متحده )، پژوهش برگزیده سال 1379، انتشارات سروش.
4- قانون مطبوعات و سیر تحول آن در حقوق ایران، انتشارات سروش، چاپ ششم، 1385.
5- درسهای ماندگار، نگاهی نو و گذرا به نهج البلاغه، جلد اول، انتشارات سروش، چاپ پنجم ، 1383.
6- درسهای ماندگار، نگاهی نو و گذرا به نهج البلاغه، جلد دوم، انتشارات سروش، چاپ سوم ، 1382.
7- بررسی تحلیلی نظریات شورای نگهبان در مورد لایحه بودجه سال1381، انتشارات مرکز تحقیقات شورای نگهبان، 1381.
8- جایگاه و مسئولیتهای رئیس جمهور، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سوم، 1384.
9- حاکمیت ملی و نظارت همگانی در فقه سیاسی و حقوق اساسی، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سوم، 1384.
10-حقوق تبلیغات بازرگانی در ایران و جهان، انتشارات مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما و نشر شهر، 1385.
11-درسهای ماندگار،ویرایش جدید(تک جلدی)،نشرشهر،چاپ اول1386،چاپ هفتم1388.
12-تبلیغات بازرگانی؛ آثار، وضعیت حقوقی و بایسته های قانونگذاری، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، چاپ اول، 1386
13-بایسته‌های اقتصادی از دیدگاه فقهی و حقوقی، نشر شهر، چاپ اول و دوم، 1388.
14-همت واراده، نشرشهر، چاپ اول 1389،چاپ سوم1390.
15-راهنمای حقوقی شهروندان(مجموعه پرسش وپاسخ های حقوقی)،نشرشهر،چاپ اول،1389،چاپ دوم1390.
16-گفتارهایی درحقوق شهری وشهروندی،نشرشهر،چاپ اول1390.
17-.پیش نویس لایحه قانون تبلیغات بازرگانی(گزارش توجیهی)،انتشارات پ‍‍‍‍‍ژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی،1390.
18-«دین و قانون»، انتشارات دانشگاه امام صادق (ع)، ( با همکاری دیگران)، چاپ اول، 1391.
19-« جهاد اقتصادی؛ از مبانی تا موانع»، ( با همکاری دیگران)، انتشارات نشر شهر، چاپ اول، 1391.
20-گفتار هایی در حقوق رسانه، ج1، نشر شهر، چاپ اول، 1391.
21-گفتار هایی در حقوق رسانه، ج2، ( با همکاری دیگران)، نشر شهر، چاپ اول، 1391.
22- سرچشمه حکمت، ج1؛ سیاست و حکومت در نهج البلاغه، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1393.
23-سیاست نامه علوی،انتشارات سدید ( بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام)، چاپ اول، 1394.

دکتر محسن اسماعیلی  جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد

 

.       ب   ) طرح های تحقیقاتی :
1.   ارتداد و احکام آن از دیدگاه فقه و حقوق اسلامی ، پایان نامه کارشناسی ارشد ، 1372 به راهنمایی آیت الله سید محمد حسن مرعشی (ر ه).
2.   قوه قاهره (‌مطالعه تطبیقی در حقوق اسلامی ایران ، تصمیمات و آرای دیوان داوری دعاوی ایران _ ایالات متحده ) ، 1378رساله دکتری به راهنمایی استاد دکتر سیدحسین صفایی
3.     درآمدی بر پیش نویس قانون تبلیغات بازگانی ،‌مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها ، 1376 ،‌همکار
4.     تحلیل و نقد قانون مطبوعات با مطالعه تطبیقی ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، 1377 ، مجری
5.  بررسی تطبیقی اصول و مبانی تبلیغات بازرگانی در جهان معاصر ، ایران و اسلام ، مرکز مطالعات و تحقیقات و سنجش برنامه ای سازمان صدا و سیما ، 1383 ،‌مجری
6.   رهبری در فقه سیاسی و حقوق اساسی ، مرکز مطالعات و تحقیقات و سنجش برنامه های سازمان صدا و سیما ، 1383 ( همکار )
7.     تبلیغات بازرگانی؛ آثار، وضعیت حقوقی و بایسته‌های قانون‌گذاری، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، 1386، مجری
8.     طرح تدوین لایحه قانون‌ تبلیغات بازرگانی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1387
9.      مبانی علمی و حقوقی پیش نویس لایحه قانون تبلیغات بازرگانی ، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1389
.       ج  ) مقاله های علمی و تخصصی :
1.         تعریف حقوقی مطبوعات ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شماره 25 ، بهار 1375
2.        وظایف و مسئولیتهای دارنده پروانه ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شمارة 26 تابستان 1375
3.       شرابط و وظایف مدیر مسئول ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شمارة 28 ، زمستان 1375
4.        دادگاههای مطبوعاتی ، شرایط و ویژگی ها ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شمارة 29 ، بهار1376
5.   طنز مطلوب در رسانه ها ( ابعاد حقوقی و فقهی ) ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شماره 40 زمستان 1378 ، و در ویژه نامه فصل نامه پژوهش و سنجش شماره  13 و 14 ، تابستان 1377
6.    نقد و بررسی تحقیق مرکز تحقیقات استراتژیک در خصوص ، ( احکام حکومتی و مصلحت ) نمایه پژوهش ، شمارة 4 و 5 ، تابستان 1377
7.       ایجاب و زوال ( مطالعه تطبیقی ) ، فصل نامه علمی و پژوهشی مدرس ، شمارة 9 ، زمستان 1377
8.   هیات نظارت بر مطبوعات ( تحلیل و نقد حقوقی ) مجموعه مقالات دومین سمینار بررسی مسائل مطبوعات ایران ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ج 1 ، 1377
9.        قاعده ولایت حاکم بر ممتنع ، فصل نامه حکومت اسلامی ، شمارة 11 ، بهار 1378
10.   امنیت و شریعت ( نظم عمومی در قواعد و احکام فقهی ) فصل نامه کتاب نقد ، شمارة 14 و 15 ، ‌تابستان 1379
11.      درآمدی بر فقه انتظامی ، فصل نامه دانش انتظامی ، شمارة 2 و 3 پاییز 1379
12.     منابع فقه معاملات ، چاپ شده در کتاب حقوق قراردادها در فقه امامیه ، جلد اول ، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه 1379
13.    جنبه های حقوقی ماهواره ، فصل نامه پژوهش و سنجش شمارة 26 ، پاییز 1381
14.    تغییر اوضاع و احوال از منظر حقوق تطبیقی ، فصل نامه ، رهنمون شماره 1، زمستان 1381
15.    رابطه آثار فکری با پدیدآورندگان از دیدگاه حقوق اسلامی، دو فصل نامه پژوهش های حقوقی، ش3 ،1383
16.  جایگاه حکم حکومتی در نظام سیاسی و حقوق اسلام، مجموعه مقالات پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، جلد اول 1382
17.    آموزش و رسانه، در حقوق بین الملل و ایران، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره 33 ، بهار1382
18.  مردم سالاری، مقایسه یک نظریه از دو دیدگاه، مجموعه مقالات تبیین مردم سالاری دینی مرکز آموزشی و پژوهشی امام خمینی (‌ره )، قم، جلد اول، 1383
19.     سیر تاریخی قانون مطبوعات، محموعه مقالات جشنواره ( مطبوعات اسلامی ) قم، جلد اول، 1382
20.     وفاق ملی و قانون اساسی، ماهنامه ناظر، شماره 8، مهر 1382
21.  امنیت و رسانه از دیدگاه حقوق بین الملل و ایران، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره 34 تابستان 1382
22.    جایگاه حقوقی رسالت رسانه  ها، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره 35، پاییز 1382
23.   همه پرسی و شورای نگهبان ، فصل نامه حوزه و دانشگاه ش 6، شماره 33،پاییز 1382
24.   حکم حکومتی ، راهی برای پاسخگویی به نیازهای زمان ، فصل نامه فقه اهل بیت، ش 35 ، پاییز 1382
25.   تعامل دین و رسانه از دیدگاه حقوق ، فصل نامه پژوهشی دانشگاه امام صادق ( ع ) شماره 21، بهار 1383
26.    مبانی قرآنی اختیارات ویژه حاکم اسلامی ، ماهنامه ناظر، شماره 16، تیر 1383
27.   مبانی روانی اختیارات ویژه حاکم اسلامی ، ماهنامه ناظر، شماره 17 ، شهریور 1383
28. جایگاه حقوق ارتباطات در برنامه چهارم توسعه ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شماره 58 تابستان 1383
29.  مردم سالاری دینی در قانون اساسی ، فصل نامه پژوهشی دانشگاه امام صادق (‌ع ) ، شماره 22، تابستان 1383
30.  مسئولیت رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی ، فصل نامه پژوهشی دانشگاه امام صادق ( ع )، شماره23 ، پاییز 1383
31.    حقوق رسانه ها ( پایه ها – چشم انداز – بایسته ها ) ، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره 39 و 40 ، زمستان 1383
32. حکومت فقهی و حل مشکلات نو پیدا در مکتب امام خمینی (‌ره ) ، خردنامه همشهری، شماره 51 خرداد 84
33. حمایت از مالکیت های ادبی و هنری و سیر تحول  آن در حقوق ایران ، مجله حقوقی دادگستری شماره 650 و 651، تابستان 1384
34. آثار مورد حمایت در حقوق مالکیت های ادبی و هنری ایران و شرایط آن ، فصل نامه پروهشی دانشگاه امام صادق ( ع ) شماره 28 ، زمستان 1384
35.  تعامل حقوق و اخلاق در رسانه‌ها، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه، شماره 66، تابستان 1385
36.   خط‌ و زبان رسانه‌ها از دیدگاه حقوق، فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، شماره 72، زمستان 1386
37.  نظارت همگانی و مبانی دینی و حقوقی آن، فصل‌نامه علمی ترویجی نظارت و بازرسی، شماره 1، پاییز 1386
38. آزادی تبلیغات بازرگانی و محدودیت‌های آن از دیدگاه حقوق بین‌الملل، ایران و اسلام، فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، شماره 75، پاییز 1387
39.   مقدمه ای برحقوق رسانه ها،فصل نامه گواه،شماره13،پاییز1387
40.   کپی رایت درحقوق ایران؛ ازآغاز تاکنون،دوماهنامه فارابی،جشنواره بین المللی فارابی،شماره8،اردیبهشت1388.
41.     امربه معروف ونهی ازمنکر درقانون اساسی، فصل‌نامه علمی ترویجی نظارت و بازرسی، شماره 8، تابستان 1388
42.    اثرجنون درانحلال نکاح،(مشترک با سعید ابراهیمی)، دوفصل نامه فقه وحقوق خانواده(ندای صادق)، شماره50،تابستان1388.
43.    تاثیرانقلاب اسلامی برکارکردرسانه هابامطالعه موردی درحقوق مطبوعات، فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، شماره 77، بهار1388
44. حقوق کودک دربرابررسانه ها، فصل نامه علمی پ‍‍ژوهشی خانواده پ‍‍ژوهی، دانشگاه شهیدبهشتی، شماره21،بهار1389
45. راهبردهای برنامه سازی برای اصلاح الگوی مصرف(باتکیه برمبانی حقوقی ودینی)،فصل نامه علمی پژوهشی پژوهش های ارتباطی،شماره62،تابستان1389.
46. تحلیل ماهیت نهاد سیاست های کلی نظام درحقوق اساسی ج.ا.ا. ،( مشترک با هادی طحان نظیف)،  معارف اسلامی وحقوق،دانشگاه امام صادق(ع)،شماره28.
 47.انقلاب اسلامی وآفرینش نقش جدیدرسانه هادرتمدن سازی؛باتاکید برمبانی حقوقی،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)آفاق تمدنی انقلاب اسلامی،انتشارات دانشگاه امام صادق(ع)،1390.
48.بنیاددینی رسانه؛رویکردحقوقی،،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)سیاست ،دین،فرهنگ، انتشارات پ‍‍‍‍‍ژوهشگاه فرهنگ،هنروارتباطات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی،1389.
49.عزاداری امام حسین(ع)وبایسته های آن؛مطالعه موردی:عزت وکرامت نفس،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)عاشوراپژوهی،ج3، انتشارات دانشگاه امام صادق(ع)،1389.
50-حقوق مالکیت های معنوی درفقه امامیه،،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)مالکیت ادبی- هنری وحقوق مرتبط، انتشارات پ‍‍‍‍‍ژوهشگاه فرهنگ،هنروارتباطات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی،1389.
51-مطالعه فقهی-حقوقی اصول سیاست خارجی دولت اسلامی،( مشترک با دکتر سید محمد مهدی غمامی)، فصلنامه علمی پ‍‍‍ژوهشی حکومتاسلامی،دبیرخانه مجلس خبرگان،زمستان1389،ش58.
52. «اهمیت حق‌گرایی در ارائه پیام‌رسانه از نگاه قرآن»، (مشترک با صادق یزدانی)، فصلنامه رادیو و تلویزیون، شماره 16، تابستان 1390، صص 90 –124.
53. مطالعه تطبیقی مالکیت نفت و گاز در نظام های ملی و حقوق بین الملل،( مشترک با دکتر مسعود امانی)، فصلنامه علمی پژوهشی نامه مفید( حقوق تطبیقی)، ج8، ش1 ،1391.صص3-26.
54. مطالعه تطبیقی در نظام رقابت در ایران و فرانسه،(مشترک با دکتر سید محمد مهدی غمامی)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش32، 1389، صص153-189.
55. توابع مبیع، (مشترک با رضا آقا موسی طهرانی)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش33، تابستان1390، صص 121-151.
56. شرط ارتکازی در فقه امامیه و حقوق ایران، (مشترک با امید توکلی کیا)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش34،زمستان1390، صص151-191.
57. نسبت سیاست های کلی نظام با احکام حکومتی در حقوق اساسی ایران، (مشترک با هادی طحان نظیف)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش35، تابستان1391، صص73-95.
58. مردم سالاری دینی و امنیت پایدار؛ مبانی و راهبرد های حقوقی، فصلنامه علمی پژوهشی آفاق امنیت، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، سال5، ش14، بهار1391،صص7-25.
59. درآمدی بر نقش مجلس شورای اسلامی در حسن اجرای سیاست های کلی نظام،( مشترک با مصطفی منصوریان)، فصلنامه بررسی های حقوق عمومی، مرکز تحقیقات شورای نگهبان، سال 2،ش1،بهر1392،صص1-23.1.
       60.  مبانی و مصداق های آزادی ارتباطات و اطلاعات در حقوق و اندیشه اسلامی، فصلنامه علمی ترویجی رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ش90، بهار1392
       61.  ماهیت و کارکرد فرامین رهبری در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، فصلنامه علمی تخصصی مطالعات حقوقی دولت اسلامی، سازمان بسیج اساتید، ش4،تابستان1392.
     62. الگوی راهبردی تامین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در قوانین برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، (مقاله برگرفته از پایان نامه ، مشترک با حمید بالایی)، فصلنامه پژوهش های راهبردی سیاست، دانشگاه علامه طباطبایی، ش5،تابستان1392.
 

 

دکتر محسن اسماعیلی  جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد

 

 .    د) مقاله های فرهنگی و اجتماعی:
ـ بیش از چهارصد یادداشت و مقاله در مجلات و روزنامه مختلف.
پنجم) ارائه مقاله و سخنرانی در همایش های علمی داخل و خارج از کشور :
1.         نخستین هم اندیشی بین المللی اخلاق روزنامه نگار مسلمان ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،‌1375
2.        دومین سمینار بررسی مسائل مطبوعات ایران ، 1377
3.       اولین همایش صدا و سیمای مطلوب ، 1377
4.        اولین همایش نویسندگان و روزنامه نگاران اروپا و آسیا ، 1376 ( ترکیه )
5.        همایش منطقه ای حقوق ارتباطات ، 1375 ( مالزی )‌
6.        پنجاه و یکمین اجلاس حقوق بشر در سازمان ملل 1378 (‌ژنو )
7.       پانزدهمین کنفرانس وحدت اسلامی ، 1381
8.       همایش قانون اساسی و همه پرسی ، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه ، قم ، 1382
9.        همایش تبیین مردم سالاری دینی ، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ، قم ،‌خرداد 1382
10.      نخستین همایش بین المللی مردم سالاری دینی ، دانشگاه علامه طباطبایی ، 1383
11.      همایش حقوق اطفال در اسلام و غرب ، دانشگاه امام صادق (‌ع )‌، آذر 1382
12.     همایش چالش های حقوق مطبوعات ،‌دانشگاه علامه طباطبایی ، 1383
13.    همایش حقوق بشر و آزادی های فردی ، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، شیراز ، 1383
14.    سومین سمینار بررسی مسائل مطبوعات ایران ، 1383 ،‌وزارت ارشاد و دانشگاه علامه طباطبایی
15.    همایش نظارت همگانی و نقش آن در اصلاحات اجتماعی ، 1383 ، سازمان صدا و سیما
16.     همایش امنیت اجتماعی ، نخبگان و مشارکت عمومی ، ( با مشارکت ناجا و دانشگاه تهران ) ، مهر 1384
17.    همایش حقوق بشر؛ از نظریه تا عمل، (با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تهران)، 17 اسفند 1384
18.    دومین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی‌ها، انجمن روابط عمومی‌های ایران، 26 آبان 1385
19.  همایش بین‌المللی اخلاق کسب و کار در عصر جهانی شدن، مرکز ملی مطالعات جهانی‌شدن با همکاری دانشگاه‌های تهران و امام صادق (ع)) بهمن 1385
20.  همایش علمی بررسی سیره سیاسی و اجتماعی پیامبر اعظم (ص)، سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، اسفند 1385
21.     کنگره ملی عدالت و تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی، 1/3/1386
22.    همایش ملی کنترل جرایم خشونت‌بار، ناجا و دانشگاه تربیت مدرس، 11/10/1386
23.   همایش بین‌المللی جهانی شدن، خصوصی‌‌سازی و عدالت اقتصادی، مرکز مطالعات جهانی‌شدن و همکاران، 17/10/1386
24.   همایش ملی فقه اطلاعاتی، وزارت دفاع، 1/11/1386
25.   دوره آموزشی تروریسم و مبارزه با آن، دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، 13/12/1386
26.    همایش ملی انقلاب اسلامی وتمدن سازی،دانشگاه امام صادق(ع)،10/10/1387
27.   کنفرانس بین المللی دادستان ها وحقوقدانان کشورهای اسلامی،حمایت ازحقوق مردم غزه،قوه قضائیه،2/2/1388
28.   همایش بین المللی قرآن وروابط بین الملل،وزارت امورخارجه،دانشکده روابط بین الملل،6/2/1388
29.    همایش ملی بررسی حقوق مطبوعات، دانشگاه تهران،13/2/1388
30.  سمیناربین المللی حقوق بشر ازدیدگاه ادیان ابراهیمی، لوزان سوئیس ،شهریور1389
31. همایش ملی نظم ودانش، شیراز،مهر ماه سال1389
32. همایش بین المللی حقوق جوانان،دانشگاه تهران،اسفند1389.
33. همایش علمی دین وامنیت، قم،آبان1389
34.  همایش «بازخوانی فقهی و حقوقی نهاد‌های اساسی جمهوری اسلامی ایران» ، دانشگاه تهران، 8/3/1391
35. «دومین همایش حقوقی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» زیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورخ 6/2/1391
36.  «همایش سراسری امنیت پایدار» ، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، 10/3/1391
37. چهارمین همایش صنعت تبلیغات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 12/7/1390.
38.  هفتمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی‌ها، 8/8/1390
39- ارائه کرسی آزاد‌ اندیشی با موضوع «تأثیر عنصر زمان و مکان در قوانین و حقوق خانواده» برای استادان دانشگاه خوارزمی، 13/10/1390
40- برگزاری کارگاه «آسیب‌شناسی نظام انتخابات در ایران» برای اعضای بسیج اساتید دانشگاه شیراز، 1/8/1390
41. همایش « صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام»،کمیسیون حقوق بشر اسلامی، قم،6/7/1391.
42. « همایش امر به معروف و نهی از منکر در حوزه سیاست»، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، 28/8/1391.
و…
ششم ) راهنمایی و مشاوره پایان نامه ها :
فهرست راهنمایی و مشاوره پایان نامه ها :
1.      (بررسی فقهی و حقوقی مالیات در حکومت اسلامی ) ،‌حمزه زارع شاهی ، 1384 ،‌استاد مشاور
2.      ( ایجاب و قبول در حقوق موضوعه و مقایسه آن با حقوق مصر ) ،‌رضا چراغعلی ، 1381 ، استادراهنما
3.      (‌بررسی تعهدات موجر در برابر مستاجر در اجاره اشیاء با مطالعه تطبیقی در حقوق مصر ) محمدحسین فلاح ، 1381 ، استاد مشاور
4.      ( ضمان درک در فقه ، حقوق ایران و فرانسه ) مسعود امانی ، 1381 ، استاد مشاور
5.      (‌ بررسی نقش هیات منصفه در جرایم مطبوعاتی ایران و مقایسه آن با حقوق فرانسه) نعمت‌الله جباری 381 ، استاد مشاور
6.      ( حقوق رسانه ها ) ، فرشته جعفری ، 1382 ، استاد راهنما
7.      ( حضانت و بررسی آن در قانون مدنی ایران ) ، لیلی کریمیان ، 1381 ، استاد راهنما
8.      ( بررسی موارد رجوع به داوری و شرایط آن در حقوق داخلی ایران و فقه ) کیان شصت فولادی 1383 استاد راهنما
9.      ( حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای با مطالعه تطبیقی با معاهدات بین المللی ) محمدمهدی حسن پور ، 1383 ، استاد مشاور
10. ( ماهیت حقوقی تبدیل تعهد و آثار آن و مقایسه تطبیقی آن با حقوق مصر ) ، حسن برجی ، 1383 ،‌ استاد مشاور
11. ( مبانی فقهی آزادی بیان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ) ،‌حامد مایلی ، 1383 استاد مشاور .
12. بررسی تعهدات پیمانکار در قبال کارفرما و اشخاص ثالث، ابوالفضل حسین‌قلی، 1383، استاد راهنما
13. ( قواعد اختصاصی قراردادهای تجاری الکترونیکی ) مرتضی صالحی ناصح ، 1384 استاد راهنما
14. ( بررسی چگونگی نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ) میثم اسلام پناه ، 1384 ، استاد راهنما
15. ( اقرار در حقوق ایران و مصر ) ، روح الله رضائیان ، 1384 ،‌استاد راهنما
16. ( مسئولیت مدنی ناشی از ابطال انتخابات ) ، نادر نیکنامی ، 1384 ، استاد راهنما
17. (ورشکستگی در فقه امامیه، حقوق ایران و مصر)، علی‌رضا عالی‌پناه، 1384، استاد مشاور
18. (مطالعه تطبیقی انتفای قرار داد یا هدف آن در فقه، حقوق ایران و انگلستان)، مجید سربازیان، 1384، استاد راهنما
19. (حفظ حقوق شهروندی در پرتو اصول حاکم بر دادرسی منصفانه در فقه امامیه، اسناد بین‌المللی و حقوق داخلی)، حسین قربان‌زاده، 1384، استاد مشاور
20. آثار و روش‌های پدیده مداخله در قیمت(در بورس)، مرتضی شبانی، 1384، استاد مشاور
21. بررسی مبنا، حدود اعتبار و تعارض امارات در قانون مدنی و فقه، عبدالخالق عباس‌پور، 1384، استاد راهنما
22. مطالعه تطبیقی آیین دادرسی و دادگاه ویژه روحانیت با دادسرا و دادگاه عمومی انقلاب، مهدی اسماعیلی، 1385، استاد مشاور
23. مسئولیت مدنی وکلای دادگستری در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و حقوق انگلستان، علیرضا مشهدی‌زاده، 1385، استاد مشاور
24. قابلیت استناد قراردادها در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در حقوق فرانسه و مصر، رساله دکتری محمدحسن اسدی، 1386، استاد مشاور
25. معناشناسی حقوق زن از منظر قرآن کریم و مقایسه آن با کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، رساله دکتری فائزه عظیم‌زاده اردبیلی، 1386، استاد مشاور
26. سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران در استفاده از تجهیزات ماهواره (مطالعه تطبیقی با کشورهای مصر، عربستان و چین)، مجتبی جاویدی، 1386، استاد مشاور
27. مطالعه تطبیقی حقوق مصرف‌کننده در فقه امامیه، حقوق ایران و آمریکا، مهدی رنجبر آذربایجانی، 1386، استاد مشاور
28. پیش‌فروش ساختمان در حقوق ایران، فقه امامیه و حقوق فرانسه، مهدی ممی‌زاده، 1386، استاد مشاور
29. بیع‌ اموال غیرمادی در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و حقوق مصر، یاسر شاکری حسین‌آباد، 1386، استاد راهنما
30. محدودیت‌های اصل آزادی قراردادها در فقه امامیه و حقوق ایران، حسین هوشمند فیروزآبادی، 1386، استاد راهنما
31. حقوق ناظر بر رعایت حریم خصوصی افراد در قوانین حاکم بر تلویزیون‌های فرانسه، انگلیس و ایران، علیرضا نیک‌اندیش، 1386، استاد راهنما
32. حقوق طراحی‌های صنعتی (مطالعه تطبیقی در حقوق ایران، فقه امامیه و اسناد بین‌المللی)، صادق مهردوست، 1387، استاد مشاور
33. تسلیم مبیع وثمن و آثار آن در کنوانسیون بیع بین‌المللی کالا و مقایسه آن با فقه، حقوق ایران و سوریه، رساله دکتری محسن رسوق، 1387، استاد راهنما
34. قلمرو اختیارات و وظایف ولی فقیه در قانون اساسی، سید محمد‌هادی راجی، 1387، استاد راهنما
35. ضمانت شخص ثالث از حسن اجرای قرارداد در حقوق ایران و فقه امامیه، عبدالکریم احمدی قوهکی، 1387، استاد راهنما
36. مسئولیت مدنی ناشی از ایفای مسئولیت نمایندگی مجلس در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و مجلس اتحادیه اروپا، مالک رحمتی، 1387، استاد راهنما
37. سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران در حوزه مطبوعات با مطالعه تطبیقی در حقوق آمریکا، محمدسرشار، 1387، استاد راهنما
38. حقوق مخاطب دربرابررسانه های جمعی ایران، انگلیس و آمریکا، سیدبشیر حسینی، 1387، استاد راهنما
39. تادیب کودک از منظر فقه امامیه و مقایسه آن باحقوق ایران، محمدجواد حسین خانی، 1387، استاد مشاور
40. مسوولیت ناشی از تخریب محیط زیست؛مطالعه تطبیقی درحقوق ایران،فرانسه،اسنادبین المللی وفقه،رساله دکتری،عزیزالله فهیمی،1388،استادمشاور
41. ماهیت وجایگاه سیاست های کلی نظام درحقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران،هادی طحان نظیف،1388،استادراهنما
42. جایگاه حقوقی ووظایف مجلس خبرگان درجمهوری اسلامی ایران درنظر وعمل،فرامرزعطریان،1388استادمشاور
43. اصل رضایی بودن اعمال حقوقی واستثنائات آن وشیوه های ا برازاراده،رساله دکتری،علی رفیعی مقدم،1388،استادمشاور
44. حمایت کیفری ازحریم خصوصی درزمینه اطلاعات؛مطالعه تطبیقی درفقه امامیه،حقوق کیفری ایران وایالات متحده آمریکا،رساله دکتری،فریدمحسنی،استادمشاور
45. معامله اعضای بدن انسان درفقه امامیه وحقوق ایران بامطالعه تطبیقی درحقوق انگلیس،محمدمصطفی دعاگویی،1388،استادمشاور
46.    بررسی اولویت مصلحت گرایی یاحقیقت محوری درارائه پیام براساس آموزه های قرآن،صادق یزدانی،1388،استادراهنما
47.    بررسی اصل لزوم ایقاع ،آثار واحکام آن بامطالعه تطبیقی درحقوق فرانسه، یاسرسهرابی،1388، استادراهنما
48.    حقوق فرهنگی شهروندان درمبانی اسلامی وقانون اساسی، محسن داوری،1388، استاد مشاور
49.    ماهیت وآثارحقوقی قراردادهای نفتی دربخش بالا دستی(مطالعه تطبیقی درفقه وحقوق ایران) ، مسعود امانی ، رساله دکتری ،1388، استاد راهنما
50.    سرپرستی کودکان بدون سرپرست درحقوق ایران وفقه امامیه ومقایسه آن با نهادفرزند خواندگی در حقوق انگلستان، سید عبدالحسین دستغیب ، 1388، استاد مشاور
51.    حقوق رقابت درفقه امامیه ، حقوق ایران واتحادیه اروپا، مهدی رشوند بوکانی، رساله دکتری ،1389، استاد مشاور
52.    بیماری های صعب العلاج و تاثیر آنها بر روابط زوجین درحقوق ایران با مطالعه تطبیقی در حقوق مصر و فقه مذاهب اسلامی، محمد سلیمانی باغشاه، 1389، استادراهنما
53.    سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران درقبال جرایم علیه اخلاق حسنه، علی غلامی ، رساله دکتری ، 1389،استادراهنما
54.    روابط میان قوا درحقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران با نگاهی به نظریه کنترل وتعادل قوا ، علی بهادری جهرمی ، 1389، استادمشاور
55.    دادرسی غیابی درامور مدنی ، مجتبی سلماسی ،1389 ، استاد راهنما
56.    مسئولیت مدنی ناشی ازتبلیغات بازرگانی،سجادفصیحی،1389،استادراهنما
57.    قانون جامع رسانه های همگانی در جمهوری اسلامی ایران(ضرورت یابی و امکان سنجی)،محمد صادق نصراللهی،1389،استاد مشاور.
58.    نظریه جمع در مردم سالاری ، محمد رضا مرندی، رساله دکتری، 21/7/1389، استاد مشاور.
59.    اهدای گامت وجنین در فقه امامیه، حقوق ایران، فرانسه و مصر، احمد محمدی باردئی، رساله دکتری،1390، استاد راهنما.
60.    ماهیت و آثار معاملات متقابل در حقوق ایران و فقه امامیه با مطالعه تطبیقی در قرارداد افست، رضا آقا موسی تهرانی،1390، استاد مشاور.
61.    نظام هنجاری اطلاع‌رسانی در فقه شیعه، عبدالله جلالی، 1390، دانشگاه صدا و سیما، قم، استاد راهنما
62.    زوال حق شفعه و آثار آن در حقوق ایران و فقه عامه ، روح الله فراتی،1390، استاد مشاور.
63.    مسئولیت مدنی ناشی از اظهارات مقامات دولتی درحقوق ایران وانگلیس ، عبدالله باقری ،1390، استاد راهنما.
64.    الگوی راهبردی حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت ملی، حمید بالایی، 1391، استاد راهنما.
65.    مسئولیت مدنی دولت ناشی از بلایای طبیعی در حقوق ایران و اسناد بین المللی، بهمن سلیمانی، 1391، استاد راهنما.
66.    تکافل خانواده در فقه مذاهب اسلامی، حقوق ایران، و مقایسه آن با بیمه عمر،محمد امین کیخا فرزانه، 1391،استاد راهنما.
67.    شرط ارتکازی درفقه امامیه، حقوق ایران وفرانسه ، امید توکلی کیا، ،1391، استاد راهنما.
68.    ضوابط تشخیص مقتضای ذات عقد در حقوق ایران و فقه امامیه، محمد منصوری، 1391، استاد راهنما.
69.    مشروعیت دولت در فقه سیاسی شیعی با تاکید بر واقعه کربلا، حسن امجدیان، 1391، استاد مشاور.
70.    قواعد عمومی حاکم بر عقود اذنی در حقوق ایران و فقه اسلامی، محسن خیری،1391، استاد مشاور.
71.    کسب خبر و انتشار آن در حقوق داخلی و بین المللی، عبدالحمید قبادی، 1391، استاد راهنما.
72.    جایگاه و کارکرد احزاب در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران با توجه به نظریه ولایت فقیه ، مرتضی کامل نواب، 1392، استاد راهنما.
73.    حق مشارکت عمومی در حقوق بین الملل و مبانی حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، مرتضی حاج علی خمسه، 31//6/1392، استاد مشاور.
74.    مبانی و قلمرو سوگند(مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و حقوق ایران، مصر و فرانسه)، سید مهدی شریفی، 13/8/1392،استاد راهنما.
75.    بررسی سند حقوق امنیت ملی
دکتر محسن اسماعیلی  جانباز تخریبچی دفاع مقدس کاندیدای مجلس خبرگان شد
منبع خبر : معبر نور

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو  نکات مثبت از جریان پلاسکو حضور پر شور مردم در کمک رسانی و همکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *