رئیس جمهوری ایتالیا: نقش ایران در تعامل های بین المللی بسیار مهم است

 

رئیس جمهوری ایتالیا: نقش ایران در تعامل های بین المللی بسیار مهم است

رم – ایرنا – «سرجو ماتارلا» رئیس جمهوری ایتالیا با ابراز خشنودی از سفر حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا گفت: نقش تهران نه تنها در تعادل منطقه بلکه در تعامل های بین المللی «بسیار مهم» است.

 

رئیس جمهوری ایتالیا در آستانه سفر رئیس جمهوری ایران به ایتالیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این کشور با تاکید بر نقش تهران در حفظ ثبات منطقه، اظهار داشت: نقش ایران نه تنها در تعادل منطقه، بلکه در تعامل های بین المللی بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: نیاز به همکاری همه است. طبیعتا ما روی اینکه ایران بتواند تعاملی سازنده و مثبت در سطح بین المللی داشته باشد، حساب می کنیم.
رئیس جمهوری ایتالیا همچنین با ابراز خرسندی از توافق هسته ای و لغو تحریم های اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: این توافق یک موفقیت بزرگ برای صلح و ثبات منطقه و جهان است.
ماتارلا با یادآوری زمینه های مختلف همکاری در دوران پسا تحریم، افزود: شرکت های ایتالیایی در انتظار این لحظه بودند و اکنون آماده همکاری و از سرگیری فعالیت در زمینه های مختلف در ایران هستند و دولت نیز آن را تشویق می کند. روابط اقتصادی میان ایران و ایتالیا با توجه به شرایط بوجود آمده کنونی، می تواند توسعه یابد.
رئیس جمهوری ایتالیا با تاکید بر محسوس بودن روابط دوستانه و سنتی میان ایران و ایتالیا گفت: روابط میان دو کشور حتی در لحظات دشوار نیز پابرجا مانده زیرا این دوستی برپایه علاقه و نزدیکی میان دو ملت ایران و ایتالیا است و من از اینکه آقای روحانی ایتالیا را به عنوان نخستین کشور اروپایی برای سفر به اروپا انتخاب کرده است، بسیار خشنود هستم. این نشانه یک دوستی بزرگ و نزدیکی میان دو کشور و دو ملت است و من دوستانه در انتظار وی هستم.
روحانی که به دعوت رسمی «متئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا صبح روز دوشنبه در راس هیاتی عالی رتبه به رم سفر خواهد کرد، با «سرجو ماتارلا» همتای ایتالیایی خود در محل کاخ ریاست جمهوری این کشور ملاقات و سپس عصر همان روز با «رنتزی» دیدار و گفت و گو می کند.
به گزارش ایرنا، هدف از سفر روحانی به ایتالیا، بهبود گفت وگوهای سیاسی و آماده سازی زمینه برای مبادلات تجاری میان دو کشور در پی لغو تحریم ها است. روحانی همچنین قرار است روز سه شنبه ساعت 11 به وقت محلی (13:30 به وقت تهران) با پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها در واتیکان دیدار و گفت و گو کند.
مناسبات دو جانبه، بحران سوریه، مبارزه علیه تروریسم، توافق هسته ای، لغو تحریم ها و مبادلات تجاری فی مابین از جمله موضوعات مورد گفت و گو میان روحانی و مقامات ایتالیایی است.
روحانی صبح سه شنبه همچنین با شرکت در یک نشست اقتصادی با بیش از 500 تن از کارآفرینان، سرمایه گذران و صاحبان صنایع بزرگ ایتالیا دیدار می کند. رئیس جمهوری کشورمان صبح چهارشنبه پس از شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی، رم را به مقصد پاریس ترک خواهد کرد.
رئیس جمهوری ایران پیش از این قرار بود روزهای 23 تا 26 آبان به اروپا سفر کند اما به دلیل وقوع حملات تروریستی پاریس و در هماهنگی با میزبانان، این سفر به روز پنجم بهمن ماه موکول شد.

منبع خبر:http://www.irna.ir/fa/News/81933760/

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو  نکات مثبت از جریان پلاسکو حضور پر شور مردم در کمک رسانی و همکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *