سازمان ثبت اسناد یکی از نقاط قوت دستگاه قضا است

 

سازمان ثبت اسناد یکی از نقاط قوت دستگاه قضا است

تهران – ایرنا- رئیس قوه قضاییه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را یکی از نقاط قوت دستگاه قضایی برشمرد و گفت: تلاش های این سازمان در بهبود ساز و کارهای خدمت رسانی به مردم چشمگیر است.

 

به گزارش عصر جمعه گروه اجتماعی ایرنا از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش نقش توسعه ثبت و سند رسمی در نظم حقوقی و کاهش دعاوی، با تقدیر از فعالیتهای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون سردفتران و دفتریاران افزود: قدم های شجاعانه ای به منظور بهبود امور و رسیدگی بهتر به مردم و خدمت رسانی به آنان در سازمان ثبت اسناد برداشته شده است.
وی اظهار داشت: روندی که شاید حدود یکصد سال در این سازمان انجام می شد در حال تغییر است و این در حالی است که هنوز برخی از زیرساخت ها فراهم نیست.
رئیس قوه قضاییه، با اشاره به اینکه حدود 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی داریم، افزود: هر کاری بتوان برای وارد نشدن پرونده به دستگاه قضایی باید انجام داد.
آیت الله لاریجانی با تاکید بر اینکه باید امور اجرایی و روند کارها را طوری پیش ببریم که منتهی به دعوا نشود، تصریح کرد: بسیاری از دعواهای کلان و خرد در جامعه که به عنوان پرونده وارد دستگاه قضایی می شود، ناشی از نبود ثبت رسمی اسناد است.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر ثبت رسمی اسناد را به صورت فراگیر ترویج کنیم حتماً به نفع همه مردم خواهد بود.
آملی لاریجانی، فعالیت های دفاتر اسناد رسمی را ثمربخش خواند و گفت: امیدواریم دفاتر اسناد رسمی با تلاش ها و ابتکارات جدید خود مسیر نویی را طی کند و دستگاه قضایی هم می تواند برخی کارهای مقدماتی خود را به دفاتر اسناد رسمی واگذار کند.
رئیس قوع قضاییه در بخش دیگری، با تبریک فرا رسیدن دهه فجر گفت: انقلاب اسلامی ایران واقعاً انفجار نور بود و هرچه بیشتر از عمر انقلاب اسلامی می گذرد عظمت این انقلاب بیشتر نمایان می شود.
وی استقلال دستگاه قضایی را یکی از ویژگی های مثبت ساختار نظام اسلامی دانست و افزود: استقلال دستگاه قضایی در جمهوری اسلامی در سایر نظام های سیاسی وجود ندارد و بسیاری از افرادی که با ساختار قضایی جمهوری اسلامی آشنا می شوند، از میزان اقتدار قانونی آن تعجب می کنند.
در ادامه رئیس اسناد و املاک کشور در سخنانی به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان و تلاشهای انجام شده به منظور بهبود سازو کارهای خدمات رسانی سازمان ثبت به مردم و به روز رسانی عملیات ثبتی از طریق به کارگیری روش های نوین پرداخت و از اجرای طرح صدور 12 میلیون سند مالکیت بر اساس سیستم کاداستر خبر داد.
احمد تویسرکانی گفت: قصد ما این است که از همین طریق 60 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور و 123 میلیون هکتار از اراضی شهری، همچنین حدود سه میلیون هکتار از اراضی روستایی را ساماندهی کنیم.
وی مدت زمان اجرای این طرح را به شرط تامین اعتبار، پنج سال اعلام کرد.
تویسرکانی همچنین از ادامه تلاش ها برای گسترش ثبت الکترونیکی و حذف مکاتبات کاغذی در این سازمان خبر داد.

 

منبع خبر:  http://www.irna.ir/fa/News/81940345/

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خیانت در امانت

    ‌رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در مورد غیر قابل گذشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *