توهین به پیامبر اکرم(ص) همیشه محکوم است

 

وَ اقْتُلُوهُمْ حَيْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَ أَخْرِجُوهُمْ مِنْ حَيْثُ أَخْرَجُوکُمْ وَ الْفِتْنَةُ أَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ
و هر جا به آنها دست یافتید آنها را بکشید ، و از جایی که شما را بیرون راندند بیرون رانید ، و فتنه از کشتن بدتر است
بخشی از آیه 191سوره مبارکه بقره


هنوز شاهد فتنه گری در سیاستهای کلی جهانی هستیم ، دیگر بار با بی احترامی به صاحت مقدس پیامبر گرامی اسلام به دنبال اهداف سیاسی خود هستند
مجله فرانسوی شارلی ابدو یک بار دیگر روی جلد شماره جدید خود کاریکاتور موهن به حضرت محمد (ص)، پیامبر اسلام منتشر کرده است. سه میلیون نسخه از شماره جدید این مجله طنز روز چهارشنبه (24 دی) در دکه‌های روزنامه‌فروشی‌ عرضه شد.
شارلی اِبدو(به فرانسوی: Charlie Hebdo) به معنای «هفته‌نامه شارلی»، مجلهٔ فکاهی چپ‌گرای فرانسوی است که چهارشنبه‌ها منتشر می‌شود. درون مایه این مجله لحنی هتاک و از نظر محتوای انتشار به شدت ضد مذهب است. نگارشهای این مجله شامل نقد و تمسخر کاتولیک فرانسه، یهودیت در فرانسه، اسلام در فرانسه، سیاست و حتی فرهنگ عامه فرانسه می‌شود. در سپتامبر ۲۰۱۲ انتشار کاریکاتورهایی با موضوع پیامبر اسلام در این مجله باعث تظاهراتی علیه این مجله و تظاهرات ضدفرانسوی در برخی کشورهای اسلامی شد. و دیگر بار در سال 2015 برای افزایش فروش و بالا بردن تیراژ خود از حداکثر 60هزار نسخه به 3 تا 5 میلیون تیراژ و خوردن هم از آخور و هم از توبره (هم درآمد داخلی و هم درآمد حاصله از فتنه گرانی چون انگلیس و اسرائیل و آمریکا ) دوباره موجی از خشم را در جامعه اسلامی ایجاد کردند و میرسد روزی که دور نیست و جامعه جهانی اسلام ، یک پارچه همه فتنه گران را جای خود خواهد نشاند.


اما چه برخوردهای میتوان با اینگونه دسیسه ها انجام داد.:::
برخورد قانونی و شرعی : قانون مجازات اسلامی فصل دوم اهانت به مقدسات مذهبی و سوء قصد به مقامات داخلی ماده 513: هرکس به مقدسات اسلام و یا هریک از انبيای عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) اهانت نماید اگر مشمول حکم ساب النبی باشد اعدام می شود و در غير این صور ت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد
معناومفهومسب: سب در لغت به معناي دشنام دادن، نفرين كردن و اهانت است (معين، ذيل واژه) و به معناي دشنام سخت و دردناك نيز آمده است. نويسنده كتاب ترمينولوژي حقوق سب را چنين تعريف كرده است: «سب يعني دشنام و بدگويي با جملات انشايي و آن عبارت است از ذكر الفاظ يا نوشته هاي ناخوش به كسي به قصد تحقير و اهانت به صورت هجو و غير آن. مجرم را «ساب» گويند. از بزه هاي ضدشرف و عرض است. مجني عليه را مسبوب گويند شتم نيز سب است. سب از مصاديق ايذا است.سب.نبي،[گناه]كبيرهاست.»وجوه.اشتراك.وتفاوت.سب.النبي.بااهانت عنصر مادي اين دو جرم معمولاً يكسان است، از اين جهت تفاوتي ميان اهانت ساده و سب النبي نمي باشد يعني سب النبي با همان الفاظي محقق مي شود كه اهانت نيز با آنها قابل تحقق است، البته در عرف متشرعه ميان شخصيت معنوي پيامبر (ص) و شخصيت معنوي ساير اشخاص، تفاوت است. نبايد به افراد اجازه داد در سايه نقد و بررسي به مقدسات و احكام ضروري به پيامبر (صلي الله عليه و آله) و ائمه(عليهم السلام) اهانت كنند.
عمل سلمان رشدی مصداق روشن دو عنوان مجرمانه ساب النبی و ارتداد فطری است که حکم هر یک به تنهایی اعدام است و به دلیل اهانت به رسول اعظم صلی الله علیه وآله وسلم باید کشته شود. شهامت و شجاعت امام خمینی در دفاع از پیامبر اسلام با صدور حکم قتل سلمان رشدی و پافشاری بر آن بر جهانیان آشکار گردید و موج اهانت به مقدسات مسلمانان را مهار کرد و در مسلمانان و حتی عموم متدینان جهان روحیه و جرات پاسداری از مقدسات را ایجاد یا تقویت نمود.


امام.خمینی.در25.بهمن1367درحکم.خویش.چنین.نوشتند:
بسمه.تعالی.انالله.واناالیه.راجعون
به اطلاع مسلمانان غیورسراسرجهان می رسانم مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم وچاپ و منتشر شده است همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محکوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور می خواهم تا در هر نقطه ای که آنان را یافتند سریعا آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرات نکند به مقدسات توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود شهید است انشاالله. ضمنا اگر کسی دسترسی به مولف کتاب دارد و خود قدرت اعدام او را ندارد او رابه مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.


اعترافات سلمان رشدی ” فکر می‎کنم که دیگر به آخر خط رسیده‎ام “
من فکر می‎کنم که دیگر به آخر خط رسیده‎ام و بریده‎ام. از بس دنیا برایم تنگ شده که به قفسه‎های سینه‎ام فشار می‎دهم. رابطه من فقط با تلفن است زن من هم از من جدا شد


باید این چنین باشد تا پرده دری و بی حیایی کاهش یابد.


امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمود: اگر کسی رسول اکرم را سبک کرد مهلتش نده.


آیت‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع عظام تقلید در پاسخ به استفتائی که در پایگاه اطلاع رسانی وی منتشر شده، جسارت کنندگان.به.امام.هادی(ع).را’مرتد’خواند.
این مرجع تقلید در پاسخ به این استفتاء که “مدتی است عده ای اجیر شده که عمدتاْ از ضد انقلاب خارج از کشور می باشند، در فضای اینترنت؛ سایت ها و وبلاگ های خود به راحتی به امام مظلوم شیعیان حضرت امام هادی(ع) اهانت و جسارت می کنند ( طراحی جوک، کاریکاتور، فحاشی، دروغ بستن و …) حکم این افراد چیست؟”، فرمودند: چنانچه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشد مرتدند . والله اعلم

قرآن در مورد سب و دشنام کفّار می‏فرماید :« ولا تسبوُّا الذین یدْعون من دون اللَّه فیسبوا عَدْواً بغیر علم ؛ کسانی را که جز خدا را می‏خوانند و می‏پرستند ، دشنام و ناسزا مگویید ، زیرا ممکن است آنها نیز خدا را از روی جهالت و نادانی فحش و ناسزا ‏گویند»
استاد علامه طباطبائی هم بیانی هماهنگ با کلام سایر مفسران – اما با ویژگیهای خود – دارد ، ایشان چنین می‏نویسند: آیه ، یک ادب دینی را یاد می‏دهد که بدین وسیله مقدسات دینی جامعه حفاظت می‏شود و ساحت دین از آلوده گشتن به اهانت و سخنان سخیف و رکیک نابخردان و شتم و فحش و ناسزاگوئی سفیهان حفظ می‏شود.
در آیه ی دیگری از قرآن آمده است ؛ ” یا ایها الذین آمنوا لایَسخَر قومٌ من قومٍ عَسَی‏ أن یکونوا خیراً مِنهُم و لانساء من نساءٍ عَسَی‏ أن یَکُنَّ خیراً منهنَّ ؛ ای ایمان آوردنده‏ها ! مردمی از شما مردمان دیگر را مسخره نکنند ، شاید آنان بهتر از ایشان باشند ، و زنان ، زنان دیگر را مسخره ننمایند شاید اینان بهتر از ایشان باشند . ” « الحجرات آیه 11 »
بررسی چند روایت در زمینه سّب:
از طریق شیعه و سنّی نقل شده است که رسول خدا (ص) فرمود : « سباب المؤمن فسوق … ؛ ناسزاگویی به مؤمن فسق و گناه است .» و در دیگر روایات بطور کلی از فحاشی و بد دهنی ، ممانعت بعمل آمده و انسانها از دشنام و ناسزاگویی ، حتی‏ به طبیعت بی جان ، باد ، روزگار و مردگان و هرچیز دیگر، باز داشته شده‏اند .
از جمله صفات پسندیده و خصال نیکو رسول خدا(ص) آن بود که هرگز بددهنی و ناسزاگویی نمی‏کرد ؛
« لم یکن رسول اللَّه سبّاباً ولا لعّاناً ولا فحّاشاً »
از مجموعه این روایات و برداشتی که از آیه 108 سوره انعام داشتیم استفاده می‏شود :
سب و دشنام بطور کلی عمل غیر اخلاقی و مطلقاً جائز نیست و با وجود این ادله قاطع ،چگونه یک مسلمان به خود اجازه می‏دهد که به مسلمان دیگر فحاشی کند ، و شیعه آگاه که خود را مقید به پیروی از قرآن و سنت پیامبر اکرم و اهل بیت می‏داند ، هرگز زبان خود را به سب و فحش آلوده نمی‏کند .
-حکم سبّ خدا و پیامبر و امامان معصوم
از فروع مهم ، مسئله سبّ و ناسزاگویی به خدا و پیامبر و انبیاء دیگر و امامان معصوم می‏باشد که احترام آنان از هر مؤمن دیگر بیشتر و سب و دشنام به آنها دارای بعد سیاسی، اجتماعی و جنبه جنگ روانی و تبلیغاتی دارد.
هم زمان با ظهور اسلام در مکه و پس از آن در مدینه، یهود سست پیمان و مشرکان عهدشکن و بی فرهنگ و دیگر کفّار فسادگستر، شیوه سب به پیامبر را پیش گرفتند ، و اسلام برای حفظ قداست پیامبر در فقه سیاسی اش با این جریان برخورد اصولی کرده ودشنام دهنده به خدا ورسول خدا و هم چنین دشنام دهنده به بقیه انبیاء را مهدورالدّم دانست و حکم به اعدام آنها کرد .
و به عقیده شیعیان، دشنام دهنده به امامان معصوم و حضرت فاطمه (ع) نیز مهدور الدّم و محکوم به اعدام می‏باشد و این مطلب را از اقوال پیامبر (ص) و ائمه معصومین استفاده می‏کنیم و فقهاء عظام ما نیز به استناد همین اقوال چنین فتوائی دارند.
صاحب جواهر می‏نویسد : هرکس پیامبر (ص) را سب و دشنام و ناسزا گوید ، شنونده می‏تواند بلکه واجب است او را بکشد بی آنکه احدی از فقهاء در این مسئله مخالف باشد، بلکه اجماع محصّل و منقول برآنست .
علامّه حلّی می‏نویسد : هرکس خدا و رسول و انبیاء و فرشتگان و امامان را سب و ناسزا گوید نزد ما قتل او واجب می‏شود ، امّا جمهور (اهل سنت) ، می گویند از او می‏خواهند توبه کند و اگر توبه نکرد ، تعزیرش می‏نمایند .
هدف از ذکر این فتوی و حوادث تاریخی و سیره‏ای آن است که ابعاد سیاسی، اجتماعی دشنام به رسول خدا را روشن‏تر سازیم و توضیح دهیم که چرا پیامبر این امر را چنین مهم تلقی فرموده است ونیز چرا در تداوم همان جریان ، مرحوم امام خمینی کار ضد اسلامی سلمان رشدی را جدی گرفت و رسماً وجوب قتل او را اعلام فرمود.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود : « سباب المؤمن فسوق … ؛ ناسزاگویی به مؤمن فسق و گناه است»
– لعن و نفرین از دیدگاه قرآن و سنت
در قرآن کریم بعضی افراد ، بیش از چهل بار ، بخاطر داشتن بعضی از صفات و حالات ، مورد لعن خدا ، رسول ، ملائکه و مؤمنان قرار گرفته‏ اند؛


اگر برخورد جدی با هرگونه از این اهانتها انجام پذیرد یقینا کسی جرعت توهین به مقدسات را نخواهد داشت

توهین به پیامبر اکرم(ص) همیشه محکوم است

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

بمناسبت ارتحال آیت الله رفسنجانی مراسم بزرگداشتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

بمناسبت ارتحال آیت الله رفسنجانی مراسم بزرگداشتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *